Cities: Skylines - snowfall incelemesi

Konu, 'Oyun Inceleme ve Anlatımları' kısmında HeLLFoRCe tarafından paylaşıldı.

1. HeLLFoRCe

HeLLFoRCe New Member

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, benim de daha önceden bolca yaptığım "Winter is Coming" tadında esprilerden çok sıkıldım. Herhangi bir şeye kar yağdığında bu esprinin yapılması artık tad vermiyor.
    Bu yüzdendir ki kış mış gelmiyor arkadaşlar. Cities: Skylines'a gelmiş gibi görünse de aslında gelen şey kış değil.
    Zira Snowfall adlı DLC ile birlikte artık üç adet -20 derecelerde gezinen haritaya sahip olduk. Bu haritalardaki sıcaklığı nereden bildiğimiz sorusuna gelecek olursak da, artık HUD yani ekrandaki göstergelerimiz arasında bir de sıcaklık ölçerin olduğunu söyleyebilirim.
    Bu termometre ile birlikte artık dikkat etmemiz gereken bir şey daha var: hava sıcaklığı. Çünkü şehrinizde hava sıcaklığı -20'lerde gezerkez siz belediye başkanı olarak sıcacık evinizde konforunuza düşkün bir şekilde yaşamaya çalışırsanız, emin olun ki sonuçlar Türkiye'de olduğu gibi olmayacaktır.

Şehrinizde insanlar önce daha fazla enerji tüketmeye başlayacak, bu da size maliyet olarak geri dönecek. Fakat bir noktadan sonra insanlara bu da yetmeyecek ve şehrinizde isyanlar başlayacak. Adamlar haklı yahu ISITSANIZA İNSANLARI!

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Çok basit aslında. Yolları "upgrade etmek" yani bir sonraki seviyeye geçirme mantığını Cities: Skylines'ı oynayan herkes biliyor. Aynı şekilde artık yer altındaki borularınızı da yenileyebiliyorsunuz. "Heating Pipes" adlı borular sayesinde şehrinizi alttan ısıtmalı hale getirebiliyorsunuz.
    Tabii bu denizden suyu çek ver boruya gitsin kafasıyla yapılamıyor. Kendi özel binaları var (Boiler Station ve Geothermal Plant) ve bu binaları inşa etmeniz gerekli. Boiler Station tabii ki daha ucuz olan seçenek ve suyu kaynatıp şehre dağıtıyor. Geothermal Plant ise biraz daha karmaşık bir konu, nasıl çalıştığı konusunu benim kafam pek basmıyor. Yine de sıcak suyu verdiği kesin.
    Bunların haricinde eklenen şeyler yalnızca kış ve kışa yönelik şeyler değil. Özellikle bu Snowfall eklentisinin ücretli ve ücretsiz olarak iki çeşitle dağıtıldığını da söylemem gerekiyor. Ücretsiz olan içerikte KAR YOK! Fakat yağmur ve çeşitli hava efektleri ücretsiz içerikle de ekleniyor. Yalnızca karlı haritalar bu oyun modunda bulunmuyor.
    Ayrıca kar yağışı yalnızca kar temasına sahip haritalarda geçerli bir durum. Yani normal haritalarınızda kar yağışı ya da mevsim döngüsü beklemeyin. Aynı şekilde kar temalı haritalarda sonsuz kış yaşanıyor. Karlı haritalar aynı Westeros'un kuzeyi gibi. Hep kış, hep kış..

Güncelleme ile birlikte yeni anıt binalar ve parklar da oyuna eklendi. Bir de sauna eklendi ve insanlar sauna sahibi olunca mutluluktan deliriyorlar. Gerçi benim evimde de olsa mutluluktan ölebilirdim herhalde.

Yapıma ücretli ve ücretsiz olarak eklenen bina ya da anıt gibi içeriklerin tümüneSteam sayfası üzerinden erişebileceğinizi de belirterek yavaş yavaş incelememi noktalamak istiyorum.
    Cities: Skylines gerçekten son yılların en ama en başarılı simülasyon oyunlarından biri. Kendine has çözülemeyen problemleri olsa da, devasa haritalarda müthiş görünen şehirler yapabilmek bu türün hayranları için bulunmaz bir nimet.
    Snowfall da yapımı bir adım ileri taşıyor. Aslında eksikleri var, örneğin normal haritalarda da mevsim döngüsü görebilmek isterdik ama modlar ya da belki de ileride gelecek bir DLC ile bunu da yaşama şansına erişiriz. Yine de bunun şimdi sunulmaması Snowfall için büyük bir eksi olarak karşımızda duruyor.
    Yine de yalnızca Kış yaşanan şehirlerde trafik sorunlarıyla uğraşmak, nüfusunuzu artırmak ve bu nüfusu belli bir mutluluk seviyesinde tutabilmek istiyorsanız, Cities: Skylines - Snowfall'dan başka bir seçeneğiniz zaten yok.
    Cities: Skylines ile vakit geçirenlerin mutlaka edinmesi gereken bir DLC olduğunu da söyleyerek, incelememi noktalayayım.

[h=6]KARAR[/h]Snowfall getirdiği yeniliklerle bir süredir durağanlaşan Cities: Skylines'ı yeniden canlandırmayı başarıyor. Özellikle ücretli olduğu kadar ücretsiz olarak getirdikleriyle de dikkat çekiyor. Eğer Cities: Skylines oynuyorsanız, Snowfall eklentisini kesinlikle kaçırmayın derim.

Sayfayı Paylaş